Jak nejlépe docílit trvalé změny?

Změny nebývají jednoduché, mozek se jim velmi rád vyhýbá. Vyžadují od nás energii navíc a pokud máte náročnější období, vydávání další energie je to poslední do čeho se vám chce. Přitom změna může být ve vašem životě velmi důležitá a může znamenat významný pozitivní posun. Jenže jak docílit změny, aby byla udržitelná?

Uvedu jeden příklad klientky (jméno jsem pozměnila)

„Alena je už více jak dva roky nespokojená ve své práci, nevyhovuje jí dlouhá pracovní doba a vztahy s kolegyní bývají velmi napjaté. Vadí ji také, že nemá tolik času na děti a když přijde z práce, je pro ni náročné zvládnout ještě domácí povinnosti. Náplň práce už není to, co bylo dříve, kvůli čemu nastupovala. Chce změnu – už dlouho, ale neví, co je nejlepší udělat.“

Když za mnou lidé přijdou, tak většinou touží po nějaké změně, nevyhovuje jim současné nastavení a chtějí si hlavu nastavit novým způsobem. Ve zmatku myšlenek a emocí je někdy nenapadají cesty, jak změnu provést. Pro změnu je potřeba splnit určité podmínky a pokud tyto proměnné pochopíme, dokážeme změny do svého života integrovat s větší lehkostí.

Ráda používám pro vysvětlení toho, jak ještě lépe docílit pozitivní změny, tzv. Beckhardův vzorec. Tento vzorec je pomůcka, abyste si byli jisti, že změnu bude možno uskutečnit a že v ní vytrváte.

N × V × PK > RZ

N = nespokojenost

Nejste-li s něčím dostatečně nespokojeni, nemáte ani motivaci daný stav měnit. Dokud vás to dostatečně nepálí, mozek vás nebude do změny tlačit, protože pořád je pro něj jednodušší zůstat v komfortu nespokojenosti. Říkáte si možná: „Sice to není ideální, ale kdo nemá starosti.“

V tomto stavu jste schopni vytrvat i roky, protože „nejde o život“. Lidé se tak často udržují v nefunkčních vztazích, v práci, která je nebaví nebo s lidmi, kteří jim berou více než dávají. Čím větší nespokojenost, tím větší je naléhavost a důležitost změnu provést.

Kdyby Alena necítila silnou nespokojenost v práci – konflikty s kolegyní, přesčasy, málo času na rodinu, neměla by motivaci ke změně.

Podobný příklad je, když se snažíte zhubnout, ale necítíte větší nespokojenost (vaše zdraví to zatím neomezuje nebo vám nevadí, že kupujete o číslo větší kalhoty), pak se pravděpodobnost změny snižuje.

Položte si otázku: Jak moc je pro mě změna důležitá (0 = málo důležitá až 10 = velmi důležitá) abyste dokázali zjistit, jak moc toužíte po změně.

V = vize

Abychom mohli změnu uskutečnit, potřebujeme k tomu dostatečně silnou představu toho, co chceme. Jak bude změna vypadat, až toho docílíme? Jak se budeme cítit? Je to představa vysněného stavu. Vaše vize by měla být velmi motivující, měli byste po tom doslova toužit. Čím více pozitivních emocí u této představy pociťujete, tím rychleji se změna dostaví. Představa rodinné pohody, pěkného vztahu s dětmi, váš vnitřní klid během prezentace důležitého projektu. To vše má sílu pomoci vám změnu uskutečnit. Bez vize tápeme a nevíme, kam naši energii nasměrovat. Bez představy toho, jak bude změna vypadat, nemůžeme změnu uskutečnit.

Když si Alena představí svoji vizi v oblasti práce, může to vypadat například takto:

Mám naplňující práci v kolektivu inspirativních kolegů, kde mohu uplatnit své talenty, mám prostor sama pro sebe a dokážu skloubit práci a rodinný život. Když jdu z práce, mám stále dost energie na svůj osobní život a když ráno vstávám, těší mě myšlenka na nadcházející den. Emoce: radost, naplnění, sebejistota

Položte si otázky: Co daná změna v mém životě změní? Jaký to bude mít pozitivní dopad na můj život?

Když máte jasnější představu, co chcete, otevírá se vám daleko více možností, abyste mohli změnu uskutečnit.

P = první kroky

Nic nenastane jen tím, že budeme nespokojení a budeme si představovat krásnější zítřky. Je nutné vykonat také určité první kroky – akci.

Položte si otázky: Co tedy konkrétního můžete pro svoji situaci udělat, jaké první kroky můžete provést?

V případě Aleny to může být: Napsat si, co opravdu chci, poznat sebe a své talenty, udělat si seznam toho bez čeho už nechci v práci být, vyhledat si nové zajímavé pozice. Prvními kroky dáváme sami sobě najevo, že na změně pracujeme a že jsme ji více než otevření. Pokud podnikáme první kroky, jsme v roli tvůrce, nikoli oběti. Plně tak přebíráme zodpovědnost za svůj život.

RZ = rezistence vůči změně

Rezistence vůči změně je potřeba a snaha nechat situaci tak, jak je. Od změny vás může odrazovat vaše podvědomí nebo také vaše okolí. Záleží pak na vás, jak jste si jisti tím, čeho chcete změnou skutečně dosáhnout.

Občas se ostatním nebude líbit to, co děláte, a přesto to může být pro vás klíčová změna, kterou ve svém životě můžete udělat. Jen je třeba, aby síly pro změnu pozitivní (nespokojenost se současným stavem, motivace vysněného cíle a akce) ve svém spolupůsobení tuto rezistenci vůči změně převyšovaly.

Položte si otázky: Kdo nebo co mi může stát v cestě? Čím sabotuji svůj postup vpřed?

V každé důležité změně, kterou potřebujete provést, zohledněte tento vzorec. Může vám velmi pomoci si uvědomit, zdali vaší změny dosáhnete snadno, nebo jestli se nad celou situací budete muset ještě několikrát zamyslet, abyste neplýtvali zbytečně svojí energií. Někdy změna může chvíli trvat, protože k ní potřebujeme dozrát. Také se potřebujeme naučit určité načasovaní – kdy už je na změnu ten správný čas a jak to poznám? Na to je vždy nejlepším receptem znát dostatečně dobře sám sebe a své potřeby.

Potřebujete docílit změny a dlouho se vám to nedaří? Napište mi o ukázkové sezení a najdeme spolu nejlepší cestu pro vás.