
Jak se zbavit nechtěných myšlenek?
Na určité úrovni s nimi bojujeme všichni. Ve snaze nás připravit na nejhorší náš mozek vymýšlí různé scénáře, nad kterými často nemáme kontrolu, ale umí nás spolehlivě připravit o náladu. Proudy myšlenek proudí do naší mysli neustále a abychom se z nich nezbláznili je dobré ovládat určité techniky, které nám pomohou od našich myšlenek poodstoupit tak, abychom se s nimi neztotožňovali.
Přestaňte bojovat se svými myšlenkami
Většina lidí se snaží změnit své myšlenky. Dostanou radu, aby „mysleli pozitivně“ nebo „aby uvažovali realisticky“.
Ale všichni víme, že myšlenky jsou jako tekutý písek. Čím více se s nimi snažíte bojovat, ignorovat je nebo je potlačovat, tím více vás nasávají. Sama jsem strávila spoustu času bojem se svými myšlenkami v domnění, že mě chtějí zničit, ale čím více jsem se snažila přesvědčit sama sebe, že moje myšlenky jsou špatné nebo hloupé, tím více jsem cítila, že plýtvám energií.
Tato strategie, kdy se snažíme sami sebe o něčem přesvědčit, je opravdu ztráta času. Zjistila jsem, že hrát přetahovanou s myšlenkami je jako bojovat s větrnými mlýny a často v momentě, kdy jsem se na všechno “vykašlala”, šlo to mnohem lépe. Uvolnila jsem tím svůj mentální prostor a dostala jsem svojí energii zpátky.
Je to často naše úzkost, která nás přiměje si myslet, že tyto myšlenky jsou skutečné. Ve skutečnosti jsou to jen proudy elektřiny vystřelené našimi neurony. To jen náš mozek nás neustále upozorňuje na možné nebezpečí ve snaze nás ochránit. A jak se říká, je to sice dobrý sluha, ale zlý pán.
Nebudu chodit kolem horké kaše a vrhneme se rovnou na to, o čem je tento článek. Jak se tedy naučit pracovat s otravnými myšlenkami?
Odpovědí je “kognitivní defuze”.
Kognitivní defuze je technika v kognitivní terapii, která nám pomáhá uvědomit si, jak na nás působí naše myšlenky. Úzkost nebo strach v nás často vyvolávají pocit, jako bychom neměli na výběr v tom, co si myslíme nebo cítíme. Mohou nás dokonce přimět věřit, že budeme celý život myslet a cítit se negativně.
Jsme tak zvyklí přijímat své myšlenky a pocity jako pravdivé, aniž bychom si udělali čas na to, abychom zjistili, jak to skutečně je. Musíme si uvědomit, že naše myšlenky mají často silné negativní zkreslení a že je nemůžeme přijmout jako stoprocentně pravdivé.
Potřebujeme si vytvořit prostor a pokusit se vidět je takové, jaké jsou a jaký pocit v nás vyvolávají. Občas je to náročný proces, ale toto povědomí nám může pomoci snížit dopad našich myšlenek na naše duševní zdraví.
Zacházejte se svými myšlenkami jako s vyskakovacími reklamami
Toto je moje oblíbená kognitivně defuzní strategie. Tato dovednost vás v podstatě naučí zacházet se svými myšlenkami jako s “proudy elektřiny”, které se někdy objevují a jsou nám nepohodlné.
1. Když se objeví myšlenka, představte si ji jako vyskakovací reklamu ve svém počítači.
2. Uznejte myšlenku – nepotlačujte ji, ale jen si ji všimněte a uznejte, že tam prostě je.
3. Najděte X (jako křížek v pravém horním rohu okna upozornění) a zaměřte svou pozornost na to, co jste dělali, než myšlenka přišla. Můžete si dokonce představit velké červené X ve své mysli a „kliknout“ na tlačítko, abyste myšlenku minimalizovali.
Můžete to dokonce označit. Můžete říct: „Aha, moje úzkost mě znovu spamuje.“ Nebo: „Všiml jsem si, že se mě tato reklama pokouší prodat myšlenku, že jsem neúspěšný. Ale nemusím to kupovat.“
Nekupujte to, co vám vyskakovací reklama prodává – nekupujte myšlenku jako pravdu. Pokračujte ve svém životě, stejně jako vy, když narazíte na spamovou reklamu.
Pokud nakoupíte spam, necháte virus šířit. Pokud však připustíte, že váš počítač bude někdy spamován, virus, který se objeví, je pouze malou nepříjemností, ale neřídí váš život. Pokud dokážete uznat myšlenku a distancujete se od ní, můžete žít svůj život nerušeně dál.
Můžete být svým vlastním antivirovým softwarem.
Krásný článek, takových více ať si to stále uvědomujeme. Díky.
Nečekala jsem nic převratného a jsem velice mile překvapená – je to vtipné a srozumitelné a je to pravda. A počítám, že to bude i fungovat. Děkuju!
Ano Tamaro, funguje to dobře 🙂 dejte pak vědět, jak vám. Krásný den!
Díky moc! 🙂