Jak omezit strach a cítit se jistěji

V předchozím newsletteru jsem celkem sáhodlouze popsala Pavlovu nešťastnou situaci. Faktem ale zůstává, že hlavním důvodem, proč se Pavel nedokáže prosadit je jednoduše to, že nevěří sám sobě a velmi pravděpodobně nezná svou vlastní hodnotu.

Není potřeba se stávat ranařem a dělat ze sebe něco, co nejsem. Často si klienti na konzultacích přejí, abych jim pomohla stát se třeba extrovertem. To je ale jen popření sebe sama, své přirozenosti. Není potřeba ze sebe dělat někoho jiného, naopak je dobré vědět, kdo jsem a za čím si stojím, přes co už nejede vlak a kde jsou mé hranice. 

Lidé, kteří jsou si vědomi své hodnoty a jsou o ní přesvědčení, zřídka kdy zažívají situace, kdy by se cítili v komunikaci znevýhodněni nebo ohroženi, protože si to k nim zkrátka nikdo nedovolí. I jejich řeč těla vysílá jasný signál, že tady nemá smysl zkoušet nějaké taktiky, protože by to neprošlo. Tak tedy, pokud jste třeba v podobné situaci jako Pavel, mějte na paměti především následující body:

Buďte sami sebou

To už zní skoro jako klíšé, že? Ale ono to opravdu funguje. Když odhodíme všechny masky a dovolíme si chvíli je tak být sami sebou, můžeme pocítit velkou úlevu. Někdy je náročné to přes všechny ty roky naučených přetvářek definovat, kdo vlastně jsem. Ale pocitově to poznáte vždycky. Je to takový ten stav lehkosti, kdy se cítíte klidně a vyrovnaně a je vám „v sobě“ dobře. Nejlépe se do tohoto stavu dostáváme, když máme na sebe klid a dovolíme si chvíli odpočinout. 

Buďte k sobě laskavý

Chceme-li, aby se k nám ostatní chovali slušně, pak je potřeba začít nejprve u sebe. Pokud se k sobě nechováte hezky, jste k sobě přehnaně sebekritičtí a malicherní, pak kolem sebe šíříte auru pochybnosti. Jste pak i daleko náchylnější na kritiku z venčí, která se vám může v danou chvíli jevit větší než skutečně je. Naučte se k sobě být milí a laskaví. Představte si své malé já, které potřebuje lásku a péči ve stejné míře jako například vaše děti. Když bude nejhůř, zeptejte se svého malého já, co od vás právě teď potřebuje. Někdy je to pouze bezpodmínečné přijetí a nic víc.

Naučte se stavět na svých silných stránkách

Svoji hodnotu posílíte také tím, že si budete vědomi toho, co umíte, co vám jde, co s lehkostí ovládáte. Každému doporučuji mít takový seznam svých silných stránek po ruce a v případě potřeby do něj nakouknout. Jak často říkám, mozek je potvora a dokáže vám někdy pořádně zatopit tím, že ve vás vzbudí vnitřního kritika, který tyto důležité aspekty vaší osobnosti s radostí přehlíží. Když budete vědět, co umíte a za čím si stojíte, jen tak vás někdo nebo něco nevykolejí.

Buďte rádi sami se sebou

Celé bych to shrnula posledním tipem a to, abyste sami se sebou byli rádi i bez přítomnosti ostatních. Dávat si rande sama se sebou je jedna z nejdůležitějších věcí, kterou dělám a vím, že jsou tyto okamžiky pro moji duši velmi důležité. Umět se ztišit a naslouchat sám sobě vám pomůže k větší sebejistotě, samozřejmě také lepší komunikaci s ostatními. Dbejte na osobní duševní hygienu, pište si například deník, učte se meditovat nebo poslouchejte řízené meditace. Praktikujte mindfulness – techniku všímavosti (tzn. když jím, tak se soustředím na to, že jím, když se sprchuji, tak se snažím být přítomen tím, že vnímám, jak po mě například stékají kapky vody) – to všechno nám pomáhá žít tady a teď. A když umíte zvládnout lépe teď, pak i vaše budoucnost má daleko lepší vyhlídky.

Začít u sebe, abychom výsledky mohli vidět i tam venku 🙂 hezky to vystihuje citát od Mahátmy Gádhího:

„Buď sám tou změnou, kterou chceš vidět ve světě.“

Pokud ještě nejste součástí newsletteru, s velkou radostí vás přivítám na palubě, zaregistrovat se můžete zde.

Add A Comment